Droši bez auto

17.septembrī Veselības mēneša un projekta "Izzini un stāsti" ietvaros Tukuma novada pašvaldība jautrā gaisotnē atzīmēja Eiropas Mobilitātes nedēļu. Pasākuma mērķis bija pievērst iedzīvotāju uzmanību tam, kā ikdienā pārvietojamies, un likt aizdomāties, vai, domājot par savu zemīti, par savu un citu veselību, mēs, iespējams, spētu mainīt savus ieradumus un sāktu dzīvot zaļāk un videi draudzīgāk.
Jau no paša rīta stāvlaukumā pie Tukuma novada domes bija redzama rosība. Organizatori slēja teltis, uzstādīja visas nepieciešamās iekārtas, veidoja velotrasi, iemēģināja mikrofonus un darīja visu iespējamo, lai šī diena visiem interesentiem būtu pēc iespējas jaukāka un atmiņās paliekoša.


Par spīti iepriekš dzirdētajām laika prognozēm, kuras solīja lietainu dienu, daba mūs lutināja ar saulīti un jaukiem laikapstākļiem visas dienas garumā. Pasākumam atklāšana jeb starts tika dots pulksten 11:00. Pēc svinīgajām runām sanākušie bija laipni aicināti iesaistīties visās piedāvātajās aktivitātēs. No pulksten 11:20 – 12:00 visi, kuri vēlējās iegūt velosipēdista apliecību un varbūt nejutās tik droši par savām zināšanām, vai arī vienkārši gribēja atsvaidzināt jau zināmas lietas, varēja iesaistīties ceļu satiksmes noteikumu teorijas apmācībās. Jo, kā mēs labi zinām, atkārtošana ir zināšanu māte, labāk nedaudz pamācīties un tikai tad ar pārliecību doties kaujā ar 10 CSDD sastādītajiem eksāmena jautājumiem. Vēl šajā dienā varēja smelties zināšanas arī pirmās palīdzības apmācībās, kuras vadīja Latvijas Sarkanā Krusta komanda. Šajās apmācībās varēja uzzināt noderīgas lietas situācijām, kad pašam vai kādam līdzās esošam cilvēkam nepieciešama steidzama palīdzība. Lai šādās situācijās neapjuktu un zinātu, kā palīdzēt, Latvijas Sarkanais Krusts iesaka šādas apmācības apgūt ikvienam.
Vēl pasākuma programmā ietilpa Ceļu satiksmes noteikumu un satiksmes drošības eksāmens – Iegūsti velosipēdista apliecību, kura laikā visi, kuriem vēl nebija velosipēdista apliecība, no pulksten 11:20 līdz pat 14:00 nokārtojot testu, varēja to iegūt un pilntiesīgi uzsākt savas īstena velosipēdista gaitas. Visas Mobilitātes dienas garumā bērniem bija pieejama Velo veiklības trasīte, kur ikviens varēja pārbaudīt savas prasmes velosipēda vadīšanā pa dažāda veida šķēršļiem. Kopumā trasītē savus spēkus gribēja izmantot gandrīz ikviens pasākuma dalībnieks, paši mazākie brauca ar skrejriteņiem un skūteriem, lielākie pat ar elektro velosipēdu. To vidū, kuri izmēģināja veiklības trasi, vienaldzīgo nebija, un, kā likums, trase tika izbraukta atkārtoti vēl vairākas reizes. Nedaudz par trases, tehniskiem vārdiem izsakoties, konfigurāciju. Vispirms, nenogāžot nevienu konusu, bija jāizbrauc līkumotā, garā un šaurā šķēršļu josla, tālāk bija jāizbrauc līkloči, jāpārvar šaura estakāde, jāizbrauc astotnieks un trase jābeidz, finišā apstājoties pie stop zīmes. Kā ļoti labi varēja novērot, ar stop zīmes ievērošanu vairumam klājās visgrūtāk. Bet cerams, ka, braucot pa ielām, jaunie braucēji šo zīmi vērīgi pamana un ievēro.
Paralēli jau iepriekš nosauktajam, visiem bija iespēja iesaistīties arī "Radošajā stūrītī", kur varēja dažnedažādās krāsās izkrāsot velosipēdu. Redzēt projekta "Izzini un stāsti" veidotās filmiņas, kā arī, turpinot zaļās domāšanas tēmu, bija iespēja iesēsties un apskatīt divus elektro automobiļus, kā arī iesēsties policijas ikdienas spēkratos.
Pasākumam ritot, strauji tuvojās arī tā kulminācija, vispirms pulksten 13:00 tika apbalvoti bērnu zīmējumu konkursa "Sapņu velosipēds zaļākai pasaulei" un fotokonkursa "Diena bez auto" uzvarētāji. Pēc apbalvošanas pulksten 14:00 visi, kam bija savs velosipēds, stājās uz starta velobraucienam ar nosaukumu "Zaļās zupas velobrauciens", kura maršruts veda pa Tukuma pilsētas veloceliņiem. Pēc brauciena visus dalībniekus sagaidīja pārsteigums, pie paša Pavārkalna viņus jau gaidīja silta un garda zupa, ar kuru ieturēties, atgūt spēkus un arī nedaudz sasildīties pēc pilsētas veloceliņu iepazīšanas. Kad bija kārtīgi paēsts, starp visiem dalībniekiem svinīgā loterijā tika izlozēti trīs laimīgie, kas saņēma pārsteiguma balvu komplektu, kuru bija sagādājuši "Baltais", "Tukuma ledus halle" un "Kvazi Pizza" picērija. Pasākuma noslēgumā dalībnieki un arī organizatori vienojās kopīgam foto.
Rezumējot pasākuma gaitu, visas dienas garumā dažādās aktivitātēs iesaistījās nedaudz vairāk kā 200 dalībnieku. Velosipēdista apliecību savā īpašumā drosmīgi centās iegūt vairāk kā 60 dalībnieku, bet ne visiem tas izdevās. Pašiem mazākajiem bija arī lieli pārdzīvojumi par pirmo neveiksmi, bet vismaz tika gūta liela pieredze, lai nākamajā reizē viss izdotos. Kopumā velosipēdista apliecību ieguva 40 jaunie satiksmes dalībnieki. Noslēguma velobraucienā pa Tukuma apkārtni piedalījās 51 aktīvā un zaļā dzīvesveida piekritējs.
Eiropas Mobilitātes nedēļa Tukumā atzīmēta godam. Sakām lielu paldies visiem aktīvajiem, kas iesaistījās. Visas lielās lietas sākas no mazumiņa. Ar katru šāda veida aktivitāti aizvien vairāk cilvēku aizdomājas par zaļāka un veselīgāka dzīvesveida uzsākšanu. Ar katru šāda veida notikumu ceram uz aizvien lielāku Jūsu aktivitāti, un kopīgi mēs kļūsim zaļāki. Uz tikšanos nākamreiz!

Papildus informācija