Prieks par baltajiem zobiem un veselīgo smaidu!

IMAG0951Tukuma novada Izglītības pārvaldes Multifunkcionālais jaunatnes iniciatīvu centrs sadarbībā ar Tukuma novada domi Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC), Veselības ministrijas (VM) informatīvi izglītojošās kampaņas „Man ir tīri zobi" ietvaros 5. – 6.klašu skolēniem organizēja "Veselīgā smaida nedēļas".

"Veselīgā smaida nedēļas" tika organizētas, lai uzlabotu skolēnu zināšanas par zobu higiēnu, paaugstinātu zobu tīrīšanas kvalitāti, un atgādinātu par paša atbildību, lai saglabātu veselus un tīrus zobus ilgu laiku.

Kopumā pieteikties varēja deviņas Tukuma novada skolas. No tām pieteicās septiņas. Tāpēc mēs sakām lielu paldies par piedalīšanos Tukuma 2. vidusskolai, Tukuma 2. pamatskolai, Tukuma 3. pamatskolai, Tumes vidusskolai, Pūres pamatskolai, Zemgales vidusskolai un Džūkstes pamatskolai. Kopā iesaistījās 11 klases, kuras katru dienu nedēļas garuma, no 4. – 8. aprīlim pēc pusdienām cītīgi tīrīja zobus. Pēc neatlaidīgajiem priekšdarbiem sekoja otrais posms, kurā savu darbu uzsāka zinošā, atraktīvā un zināšanas sniegt alkstošā Zobu tīrīšanas komanda. Zobu tīrīšanas komanda bija nokomplektēta trīs profesionāļu sastāvā, un tie bija: Spodra Zobiņa, Streptococcus Mutantus Bakterius jeb Zobu bende un higiēniste Daiga Lubarska.

Neliels izklāsts par zobu tīrīšanas komandas ikdienu otrajā posmā. Katra diena kā ierasti uzsākās agrā rīta stundā, kad zobu tīrīšanas komanda kopīgi satikās, lai izrunātu darāmos darbus, sagatavotu balviņas zinošākajiem, drosmīgākajiem un cītīgākajiem skolēniem. Ierodoties katrā no skolām, bērni mūs laipni sveicināja, tādējādi pierādot, ka mūsdienu jaunatne spēj būt ļoti pieklājīga. Tālāk sekoja neliela skolas iepazīšana un vajadzīgā kabineta atrašana. Pēc tam komandai bija jāpaspēj sapucēties un Mutantusam noslēpties, lai bērni to nepamanītu pirms laika. Atskanot saucienam uz stundu, ko daudz kur tēlaini dēvē par zvanu uz stundu, klasē devās Daiga ar Spodru Zobiņu. Spodra iepazīstināja ar sevi un arī ar savu kolēģi Daigu. Spodra, kā jau pozitīvais tēls, centās ap sevi radīt drošības sajūtu un pozitīvu auru tā, lai bērni zobārstu uztvertu ar prieku. Pēc tam klasē ieskrēja Streptokokus Mutantus ģērbies viscaur melnā, ar skruļļainiem matiem un lielu urbi rokās, cenšoties ap sevi radīt pretējo, nelielas bailes, bijību un negatīvo auru. Zobu tīrīšanas komandas plānotais vēstījums bija domāts šāds: Spodra ir laba, zobārsti ir labi un palīdz mums un mūsu zobiem, bet Streptokokus ir ļaunais zobu grauzējs, baktērija, kura mūsu zobiem nodara sliktumu, un no kuras ir jābaidās. Realitātē ne vienmēr tā sanāca un dažkārt pat bērniem Zobu bende patika labāk par jauko Zobārsti.

Pēc iepazīšanās Daiga izstāstīja nelielu informāciju par zobiem un to kopšanu, kā arī par cukuru nesaturošiem saldumiem – konfektēm un košļājamajām gumijām. Tālāk ar viktorīnas palīdzību pārbaudījām skolēnu zināšanas, kā arī to, kā viņi tīra zobus un vai prot to darīt pareizi. Viena no interesantākajām daļām bija tā, kur ar zilu tablešu palīdzību varējām noskaidrot, cik tad labi un cītīgi skolēni ir tīrījuši savus zobus. Tabletes bija jānosūkā, un pēcāk tās tumši zilā krāsā iekrāsoja vietas, kur izveidojies vislielākais aplikums. Rezultātā visi smaidīja un smējās viens par otru, jo visiem bija zili zobi. Beigās arī pārbaudījām skolnieku roku veiklību ar uzdevumu, kurā viens otram uz ātrumu skolēni vilka gumijas cimdus. Rezultātā izrādījās, ka zobārstiem nemaz nav tik viegls darbs, jo pirmās grūtības sagādā jau pats sākums, kad jāuzvelk cimdi.
Noslēgumā klases tika apbalvotas ar cukuru nesaturošajām konfektēm un košļājamajām gumijām, zobu birstītēm un smilšu pulksteņiem zobiņu formā, kuri iztek tieši trīs minūšu laikā.
Kopumā zobu tīrīšanas komanda bija apmierināta ar skolēnu aktivitāti "Veselīgā smaida nedēļas" ietvaros un cer, ka zobu tīrīšana pēc pusdienām ieviesīsies kā skaista tradīcija, kuru atkārtot katru dienu.
Skaistus smaidus vēlot, zobu tīrīšanas komanda no Jums atvadās. Uz tikšanos nākamgad!

Streptococcus Mutantus Bacterius
Spodra Zobiņa
Sadarbībā ar Tukuma jaunatnes centru un Daigu Lubarsku

Papildus informācija